02. 04. 2017

Měníme olej

Bliká na vás upozornění ohledně výměny oleje a vy akci stále odkládáte? Možná kontrolka nebliká, ale i tak je čas kouknout motoru „na zoubek“, aby vše šlapalo, jak má. Zkusme si v krátkosti napsat, kdy olej měnit, a proč je důležité věnovat výměně motorového oleje pozornost.

 

 

Z našich dlouholetých osobních zkušeností doporučujeme výměnu každých 15 000 km nebo po jednom roce provozu. Záleží, co je dříve. laughing Olej doporučujeme vyměnit i když máte pocit, že vozidlo příliš nepoužíváte.

 
Z toho vyplívá, že motorový olej by se měl měnit častěji, než předepisuje výrobce vašeho automobilu. Dlouhé intervaly mezi výměnami mohou motoru uškodit a vy pak budete řešit zbytečné nepříjemnosti a komplikace tím způsobené. Takže pokud chcete
motor „šlapající jako hodinky“, a rádi byjste prodloužili jeho životnost, dopřejte mu takový olejový welness každý rok, případně oněch 15 000 km, jak bylo již prve psáno.

 

 

Co se bude dít, pokud odkládáme výměnu oleje či dokonce na to vůbec nemyslíme? Olej svou cestou přes motor pomalu nabírá částice, kalí se a mění hustotu. Olej se navíc znehodnocuje a ředí se i nespáleným palivem. To vše má za následek to, že motor se pak hůř maže, mazací kanálky se zanášejí a v nejhorším případě se motor může zadřít.

 

K znehodnocení oleje dnes přispívají také výrazně „downsizingované“ motory, ze kterých konstruktéři při zmenšování objemu dolují vyšší výkony pomocí přeplňování. Životnost motorových olejů zkracují také biopaliva a biosložky přidávané do benzinu a nafty. Týká se to hlavně vznětových motorů. Ty totiž olej zatěžují produkcí sazí, které ze spalovacího prostoru pronikají přes pístní kroužky do klikové skříně a dostávají se tak do motorového oleje. Saze ve velmi krátké době způsobí, že motorový olej je úplně černý a neprůhledný.

 

Zejména u novějších typů motorů mohou právě prodloužené intervaly výměny oleje způsobit daleko větší problémy, motory jsou dle našich poznatků „zhýčkané“ a olejovou péči opravdu není dobré zanedbávat. Kupříkladu motory s řetězovým rozvodem mají hydro napínák, který potřebuje stále dobrou viskozitu oleje.

 

Takže popřemýšlejte, zda zrovna váš vůz si zrovna teď nezaslouží výměnu oleje.

 

Krásný den a spokojeně vrnícím motorům zdar!

Tým VEKI